
Felhvnm mindenki figyelmt arra, hogy ez egy sajt vlemny, egy szerkesztssel foglalkoz szakember nem felttlenl rtene egyet. Amit lerok, azt mind a sajt tapasztalom alapjn teszem, nem trvny, ezrt garancit sem tudok r vllalni.
Sokan nem fektetnek nagy hangslyt arra, hogyan is kezddik a trtnete. Pedig ez egy nagyon fontos dolog. Nem mondom, hogy a legfontosabb, de rengeteg mlik azon, miknt tlalod magad az olvasdnak. Mert minden sztoriban, amit lersz, valahol egy rszt adsz t magadbl a mesden keresztl. s ezrt szmt az, ahogyan elkezded az rsodat. Ezen ll, vagy bukik, hogy aki megnyitja a trtneted, meddig marad az oldaladon. Fontos megtallni azt a kiindulsi pontot, amivel nem untatsz senkit, de nem is radozol oldalakon keresztl egy jelentktelen dologrl. Tallni kell egy kztes megoldst, ami elg rdekes, de nem rul el mindent mr az els sorokban. gy is, mondhatnm: ne spoilerezd a sajt trtneted.
Gondolom, olvastatok mr olyan trtnetkezdst, amit az elbb emltettem. ltalban fiatal rssal prblkozknl szoktam tallkozni ilyen megoldssal. A legszembetnbb az, amikor az r mr az els mondatban, annyi tnyt rul el a szereplirl, hogy felesleges tovbb olvasnom, mert szinte mindent tudok rla. Itt egy plda:
„Susan vagyok, tizenhat ves, Bostonban lakom s a Szent Krisztus Gimnziumba jrok. Hossz szke hajam van, s anyukmmal lek egy kertes hzban.”
Ha ilyenre bukkanok, akkor nagyon sok emberhez hasonlan, rgtn otthagyom a trtnetet. Ebben az esetben a szerz az els pr mondatban szinte mindent lnyegeset elmondott. Ezutn, gy gondolom, hogy mr nem sok minden jat tud mutatni nekem. Vagy ha mgis, akkor elrelthatlag ugyanezen az elven fog a tovbbiakban is mozogni az informciadagols. Ami lssuk be, nem igazn izgalmas dolog. Az r egy mondatban - ami j esetben sszetett mondat -, sszefoglalja a lnyeget, a tbbi rszt pedig kitlti felesleges aprsgokkal. Hogy a pldamondatnl maradjak valszn, hogy ezutn olyan jelentktelen rszleteket r le hosszadalmasan, mint a fszerepl ruhja. Nem mondom, hogy ez teljesen rdektelen rszlet lenne, de azrt nem is kell divatbemutatt tartani. Tallkoztam mr olyan sztorival, ahol a szerepl ruhzatt az r tettl-talpig igen rzkletesen megmutatta. Olyan szinten, hogy mg azt is megtudtam, milyen szn az adott cipfz. Ezt azrt tlzsnak tartom. Itt is igaz az a szably, hogy nha a kevesebb, az tbb. Prbljuk meg az arany kzputat vlasztani. Ami pedig egy-egy rszlet hossz kifejtst illeti, az mr tlrs. Mert igen, ilyen is van, s jmagam is tbbszr belestem ebbe a hibba. Tkletes plda erre a Taln megrjk novellm.
Ha hozzfogunk egy regny, novella megrshoz, akkor vlaszunk egy ts, ers kezdst. Egy olyan feltst, ami megfogja az olvast, s arra biztatja, hogy olvassa tovbb a sorokat. Egyltaln legyen mirt tovbb olvasnia. Ez lehet egy tjlers, amit megspkelhetnk valamivel, ami kilg a krnyezetbl, egy olyan cselekmny, ami nem mindennapi. A lnyeg, fel kell keltennk az olvas kvncsisgt. Sok oldalon olvastam, s jmagam is tapasztaltam, hogy a trtnet egyik legfontosabb rsze az els pr mondat. Ez alapjn dnti el az olvas, hogy folytatja, vagy otthagyja az egszet.

A trtnet elejn nem kell, s nem is szabad mindent elmeslni a fszereplrl, a cselekmnyrl, mert akkor nincs rtelme tovbb rni. Ha igazn rdekes esemnysort szeretnl sszehozni, akkor nemcsak az els bekezdsre kell figyelned, hanem a tovbbiakban is hoznod kell ugyanazt a sznvonalat. Most krdezhetitek, hogy akkor mivel indtsak? Legjobb erre, ha fogtok pr knyvet, fellapozztok s elolvasstok az els pr mondatot. Ltni fogjtok, hogy a legtbb esetben egy cselekmnnyel indt a szerz. Legalbbis a mostaniakban, mert korbban szoks volt, tbb oldalon keresztl egy tjat lerni. Persze, ez mg abban az idben lnyeges is volt, hiszen nem mindenki tehette meg, hogy vilgot lt, s mg internet sem ltezett. Ma mr semmi akadlya annak, hogy egy-egy tjnak, jelensgnek utnanzzen az ember. A lnyeg, hogy mindig tartstok szem eltt az arany kzputat. Ne eressztek tl b lre a mondandtokat, de ne is tmondatokba mesljtek el a bonyodalmat.
A napokban kerlt a szemem el egy olyan rs, mely megragadta a figyelmem. Buli Vivien - Ments meg! cm novelljt ajnlom a figyelmetekbe. Nemcsak amiatt, ahogy elkezdte a sztorijt, hanem az informciadagolsa is szenzcis. De errl, egy picit ksbb.
Felkerestem az rt, s elkrtem tle pr rszletet, hogy tudjtok, mirl is beszlek. Itt az els bekezds, ahol lthatjtok, milyennek kellene lennie egy j kezdsnek.
Br hogy tnyleg az idjrs volt-e fogvacogtat, vagy a flelem fagyasztotta meg a vrt az ereikben, azt az rnykban lesben ll ht fi nem tudta. A karjuk libabrs volt, a htukon jeges izzadsg szott, tagjaikat fagyos dh itatta t. Ngynek kzlk klbe szorult a keze, az inak az ijeszt er hatsra kirajzoldtak a kzfejkn. Mindegyikk hta megfeszlt, mellkasuk egyenetlenl emelkedett s sllyedt az indulattl. Tekintetkbl kirlt minden embersg, s a megszokott melegsget a harag hideg, les szilnkjai vettk t. Ahogy az elttk tornyosul, flig lerombolt raktrhzra meredtek, tekintetk egy vadllatra hasonltott, aki jeges nyugalommal vr a megfelel pillanatra, hogy lecsapjon ldozatra.”
Az els mondat, mint azt ti is lthatjtok egy tmondat. Nem hiszem, hogy ezzel jat mondok. ltalban azt gondolom, hogy nem ildomos ezzel kezdeni, de ez itt a helyn van, mert logikailag innen indul el a szerz, erre pt az elkvetkezend esemnyek folyamn. Ez mg nem lenne rdekes, de a kvetkez lers indokoltt teszi, hogy az ott j. A msik, amire felhvnm a figyelmetek, hogy ez a bekezds, nemcsak egy rszleges tjlers, hanem egyben a szereplk lelki, rzelmi vilgt is bemutatja. gy rzem, ez egy megfelel trtnetkezds. rdekes, mert az els mondat utn, rgtn felkeltette az rdekldsem, hiszen olvass kzben krdseket tettem fel, amire a ksbbiekben vlaszt kaptam. Persze, ehhez el kellett olvasnom az egsz mvet. s krem szpen, ez a lnyeg.
s ez mg semmi, mert kzben kpbe jn a bejegyzs msodik tmja, mgpedig az informciadagols. Mint azt a bemsolt rszletbl is ltjtok, az rtl mr kaptunk pr infromcit, de nem eleget ahhoz, hogy mindent rtsnk s tudjunk, vagy nem olyat, ami teljesen rdektelen. Mert mit tudtunk meg? Pldul azt, hogy ht fi van, akik nem tudjk, hogy a hidegtl vagy a flelemtl remegnek. Aztn jn egy apr rszlet a helysznrl. Nem tl sok, de ahhoz ppen elg, hogy arra sarkaljon, ne hagyjam abba az olvasst.

A kvetkez tma, amit gy rzem, hogy ha egy picit is, de rintennk kell, az a bonyodalom kibontakozsa, pontosabban fogalmazva az informci adagolsa.
Amikor elkezdnk egy trtnetet, akkor mr nagyjbl tudjuk, hogy mirl szeretnnk rni, s azzal is tisztban vagyunk, hogy a f bonyodalom nem elg, kellenek apr mellkszlak, mellkszereplk. Ugyan, ezek aprsgoknak tnnek, de egyltaln nem azok. Kpzeljetek el, egy mest, amiben senki ms nem szerepel, csak a fszerepl. Mit csinl, hov megy, kivel beszl, s mirt? Ezek mind olyan krdsek, melyekre a szerznek tudnia kell vlaszolni, mg akkor is, ha csak az els fejezetnl tart. Mindig gondoljtok t, hogy a szerepltket, milyen krnyezetben helyezitek el, kik vannak krltte. Ez a trtnet alappillre, amire ptkezni lehet. rdemes egy alap vzlatot kszteni, amiben megjelltk pontokat, ahol bekapcsoldik egy szerepl, esetleg addik egy kis kellemetlensg, amibl a ksbbiek folyamn kialakulhat a f bonyodalomszl. A vzlat, nemcsak erre j, hanem arra is, hogy lsd magad eltt, hogy mikor, mit osztottl meg az olvasval. Mindig, mindennek megvan a maga ideje, s helye. Ugyan ezeket a pontokat ti helyezitek el a kpzeletbeli idvonalon, de nagyon fontos, hogy minden jabb, nagyobb horderej esemnynek kellkpp el legyen ksztve a terep.
Mondok egy pldt, hogy egy picit jobban rtstek. A trtneted egy fiatal szerelmesprrl szl, akik boldogok egytt. Elmesled, hogy imdjk egymst, aztn a kvetkez jelenetben a fi elmegy bulizni, meglt egy lnyt, s rgtn szerelmes lesz. Egyfell ez egyltaln nem letszer, msfell pedig nem vezetted vgig azt az rzelmi s cselekmnyvonalat, ami arra ad okot az olvasnak, hogy elhiggye, amit lertl. Nem magyarztad meg, hogy mi, mirt trtnt. Ha mr az els fejezeteknl elszrod az apr infkat arrl, hogy mgsem minden olyan tkletes, mint ahogy azt, akkor ott ltjk, rzik a szereplid, akkor ebbl kiindulva el tudod juttatni az olvasd odig, hogy nemhogy el fogja hinni a megcsalst, hanem mr szinte azrt fog izgulni, hogy valami ton-mdon szakadjon el egymstl ez a pr.
Ehhez a tmakrhz nemcsak a vilg felptse, egy-egy esemny fontossgnak kiemelse a lnyeg, hanem a benne rszt vev emberek, klnfle lnyek (attl fggen, milyen mfajban alkotunk) rzelmi, jellembeli fejldse is. Ezt hvjuk a karakter jellemfejldsnek, de ezzel most nem foglalkozom behatbban, az egy msik bejegyzs tmja lesz.
Most megint Buli Vivien – Ments meg! novelljbl hozok egy apr rszt pldaknt. Engem azrt fogott meg, mert nem egyszeren tjkoztat minket egy szerepl jellemrl, hanem ezt egy picit viccesebben teszi, ahol az olvas elmosolyogja magt.
„ – Bemegyek, s lenyomom a torkn ezt a pengt annak, aki kezet mert r emelni! – jtt Kyu mreggel titatott hangja pr mterrel arrbbrl. A keze remegett a dhtl, fl volt, hogy elejti a trt, amit kt marokkal tartott maga eltt.
– Aztn a te mellkasodat fogja dszteni egy szexi flhold – szlt visszafojtott hangon Zeya. – Nem ronthatunk r harminc gyilkosra terv nlkl.
– Pedig nekem pont gy tnik, hogy terv nlkl vgtunk bele ebbe a mentakciba – jegyezte meg epsen Dong.
– Ha van brmi tleted, szvesen vgighallgatjuk – vgott vissza Zeya, szrs pillantst vetve bartjra.
– Kicsit elkstnk ezzel, nem? – jtt Seb fojtott hangja a sor legvgrl. – Azeltt kellett volna tletbrzt tartani, hogy tlptk a francos hatrt. – Szortyintott egyet, mint aki az aznapi ebdrl beszl. – Szerintem abban a pillanatban tudtak az rkezsnkrl, hogy elhagytuk a krzetnket, s az vkbe lptnk. Ksz csoda, hogy mg lnk.
– Imdom az optimizmusod, Sebie, mindig feldobja a hangulatot! – vigyorgott a sor msik vgrl Leo.”
Mra zrom soraimat, s tnyleg tudom ajnlani Buli Vivien - Ments meg cm novelljt, ami tkletes plda arra nzve, hogyan kell egy trtnet elkezdeni, illetve az informciadagolst is kifogstalanul megoldotta. A teljes novellt itt talljtok:
|